Polacy mają wiele powodów do narodowej dumy – mówi raper Tadek Polkowski. Autor płyty „Niewygodna Prawda” był gościem Klubokawiarni Republikańskiej w niedzielny wieczór, 20 stycznia. W Cafe Mozaika, gdzie – zgodnie z tradycją – odbyło się spotkanie KR, można było usłyszeć mocne rytmy i przejmujące słowa utworów o Generale Nilu i Danucie Siedzikównie „Ince” – 16 – letniej sanitariuszce AK, zamordowanej w 1946 roku przez UB.
„Widzę siłę w Twoich oczach, która naród Polski niosła
Widzę w Tobie odwagę, chociaż nie jesteś dorosła
Widzę w Tobie wielki honor, ojczyznę i Boga
Chociaż pętlą się zaciska,krwawa wojenna pożoga (…)
Patrze w Twoje oczy,choć to zdjęcie biało czarne
Widzę Twoją twarz,gdy mijam zakłady karne
Partyzantko uśmiechnięta,jednocześnie jak ze skały
Co ja mogę zrobić? nagram dla Ciebie kawałek ”
Tadek nagrał też kawałki dla innych polskich bohaterów, o których milczano w PRL-u. Jak mówi, płyta „Niewygodna prawda” była też jego sposobem na walkę z własnym wtórnym analfabetyzmem. Bo autorzy większości podręczników historii z III RP wolą pisać o Unii Europejskiej, niż o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, czy innych wielkich Polakach, których biografie mogłyby stać się dla młodych ludzi inspiracją do pracy nad własnym charakterem i powodem do dumy z tożsamości narodowej. „Gdyby Amerykanie mieli takiego rotmistrza Pileckiego, nie moglibyśmy opędzić się od kolejnych filmów, zbeletryzowanych biografii, remake’ów i wysokobudżetowych produkcji na kanwie jego historii” – mówił Tadek na spotkaniu Klubokawiarni.
„Nikt nie zrobił tego co ten polski żołnierz
Dlatego całemu światu trzeba go przypomnieć
On tysiąc dni kieruje konspiracją w piekle
Aż zadrwi z diabła i z raportem ucieknie
Czemu mnie o tobie w szkole nie uczyli
Ktoś bardzo nie chcę by w tym kraju ludzie dumni byli
Czas byśmy wreszcie grzech niewiedzy zmyli
To my młodzi Polacy przed tobą czoła chylimy”
Tadek przypomina o tych bohaterach w swoich utworach, które rapuje na spotkaniach z młodzieżą, na koncertach, w szkołach, więzieniach i poprawczakach. Mocny rytm i przenikliwe, szarpiące serce teksty, przemawiają nawet do tych, którzy do tej pory trzymali się z dala od historii Polski, którym nikt tej historii dobrze nie opowiedział. Teraz słuchają utworów o Powstańcach Warszawskich i Żołnierzach Wyklętych nie tylko jak opowieści o wydarzeniach sprzed kilkudziesięciu lat, ale jak Prawdy o tym, kim są, o ich polskości i człowieczeństwie. Kawałki z płyty Tadka mogą mieć podobną moc oddziaływania, jaką, według licznych relacji, miały polskie piosenki na emigrantów i zesłańców, którzy przez lata pobytu na obczyźnie, nie słyszeli ojczystej mowy.
Zapytany o plany na przyszłość, Tadek odpowiada, że chce nagrać jak najwięcej wspomnień, rozmów z żołnierzami AK, NSZ. Wielu z nich jest poruszonych, że ich własne losy i losy ich kolegów stają się tematem „nowoczesnych” utworów, chętnie słuchanych przez młodzież. Tadek chce docierać z „Niewygodną Prawdą” do jak najszerszego grona odbiorców.
Także na spotkaniu Klubokawiarni Republikańskiej goście ustawiali się w kolejkę po płytę „Niewygodna Prawda” z autografem autora. Krążki będzie też można kupić na kolejnym spotkaniu Klubokawiarni, zaplanowanym na luty.
autorka tekstu: Danuta Wolak
W przygotowaniu jest film ze spotkania, który zostanie także opublikowany w sieci.